Четвер, 15.11.2018
Вітаю Вас, Гість  Вхід
Головна » 2018 » Жовтень » 16 » Перевіряємо дітей на педикульоз
12:47
Перевіряємо дітей на педикульоз

 

 До огляду на педикульоз не можна ставитися формально, особливо під час його проведення в дитячих колективах, оскільки саме діти найчастіше страждають на ураження вошами. Це серйозна проблема, що викликає низку інфекційних захворювань, профілактика яких є важливим завданням медичних працівників дошкільних закладів

     Профілактика педикульозу вкрай важлива, адже ураженим може бути кожний незалежно від соціального становища та віку.

     Ураження педикульозом відбувається під час:

     - безпосереднього контакту із завошивленими особами, зде­більшого — з волоссям ураженого;

     - користування спільними речами — одягом, білизною, го­ловними уборами, гребінцями, щітками для волосся тощо.

     З ураженої особи воші можуть переповзати на підлогу та інші предмети, де зберігають свою життєздатність протягом двох діб. Тому дитина може інфікуватися педикульозом і в громадському транспор­ті, і в магазині, і в місцях навчання чи відпочинку.

     До розмноження вошей призводять:

     - недотримання правил особистої гігієни;

     - велика скупченість людей

     - міграція населення.

     Педикульоз не є сезонним захворюванням, ураження вошами може відбуватися будь-якої пори року.

     Що треба знати про педикульоз?

     Педикульоз — паразитарне захворювання шкіри та волосся. На­зва захворювання походить від латинської назви комахи-збудника. На дитині може паразитувати волосяна, платтяна та лобкова воші або деякі з них одночасно. Відповідно до цього розрізняють чоти­ри види педикульозу:

     - волосяний;

     - одежний;

     - лобковий;

     - змішаний.

     Змішаний педикульоз — це, наприклад, одночасно волосяний та платтяний тощо.

     Найвищий рівень ураженості педикульозом — у дитячих та під­літкових колективах — до 60% від усієї кількості уражених педику­льозом осіб. У вересні ураженість педикульозом у дитячих колек­тивах зростає до 30% від зареєстрованих протягом року.

     Воші є переносниками збудників таких захворювань:

     - висипний тиф — переносять одежні і волосяні воші;

     - хвороба Брілла-Цінссера — спорадичний віддалений ендо­генний рецидив висипного тифу за відсутності педикульозу;

     - волинська гарячка;

     - зворотний тиф.

     Тривалість життя воші становить 20-45 днів. Цикл розвитку воші має три стадії:

     - яйце-гнида;

     - личинка;

     - статевозріла воша.

     У середньому на добу самиця волосяної воші відкладає 3-7 яєць [гнид], а за все своє життя — близько 300 яєць. Яйце довгастої форми, 1,0-1,5 мм довжини, жовтувато-білого кольору. Воно вкрите особливою клейкою речовиною, тому міцно прикріплюється до волосся або одягу. Залежно від температури яйця розвиваються протягом:

     - 5 днів — за температури +38 °С;

     - 16 днів — за температури +25 °С.

     За температури нижче +25 °С яйця не розвиваються. Час розвитку личинок — 14-18 днів. Личинка зазвичай сірува­то-коричневого кольору, має три пари лапок з кігтиками, що дає їй змогу міцно триматися на волоссі або тканині.

     Середня тривалість життя статевозрілої воші — 34 дні. Опти­мальна температура розвитку +30...+32 °С. Статевозрілі воші мають сі­рувато-коричневе забарвлення, після кровосмоктання — темнішають.

     Як виявити педикульоз?

     Ураження педикульозом відбувається: під час розчісування ді­лянки шкіри, яка свербить від укусів вошей, їхні екскременти потра­пляють у рану. Далі збудники інфекційних захворювань через кров проникають в організм дитини, інфікуючи її.

     Симптоми ураження педикульозом:

     - свербіж в місці укусу, який виникає внаслідок подразнення секретом, що виділяють воші під час кровосмоктання;

     - алергічні прояви, спричинені загрубінням шкіри від масо­вих укусів і дії слини воші на шкіру;

     - пігментація шкіри внаслідок тканинних крововиливів і за­пального процесу, спричиненого дією слини воші;

     - розчіси на тілі, що призводять до виникнення вторинних шкірних захворювань — запалення шкіри, екземи.

     Небезпечними також є платтяні воші, які, напившись крові ди­тини і утримуючись на її одязі та білизні, переносять збудників хво­роб протягом тривалого часу.

     Волосяна та одежна воші належать до одного роду і зовні дуже схожі за будовою, однак одежна воша більша ніж волосяна, її забарв­лення світліше. Самці зазвичай дрібніші за самок. Живе платтяна воша у складках, швах білизни й одягу, де відкладає яйця, прикрі­плюючи їх до ворсинок тканини. Яйця можуть приклеюватися та­кож до волосся на тілі людини.

     Воші в усіх стадіях розвитку дуже чутливі до температури, зо­крема зниження температури і висока вологість повітря погіршують їх життєздатність. За температури +13 °С воші живуть до семи днів, у воді залишаються живими до двох діб. Температура нижче +25 °С перешкоджає розвиткові яєць.

     У разі дуже високої температури тіла у хворої на висипний тиф дитини воші переповзають на здорових, поширюючи захворювання.

     Як запобігти педикульозу?

     Найліпша профілактика педикульозу — запобігання появи вошей. Для цього необхідно суворо дотримуватися правил особистої гігієни:

     - регулярно митися не рідше одного разу на 7-10 днів;

     - змінювати натільну та постільну білизни в ці самі строки або після забруднення з подальшим пранням;

     - регулярно стригтися і щоденно розчісувати волосся;

     - систематично чистити верхній одяг;

     - регулярно прибирати приміщення;

     - утримувати в чистоті предмети побуту та меблі.

     Батьки мають з раннього дитинства формувати у своїх дітей навички особистої гігієни. Крім того слід щоденно оглядати волос­ся та одяг дітей після повернення додому.

     Якщо, незважаючи на заходи особистої гігієни, воші та гниди все ж з'явилися, їх необхідно знищити не лише на волоссі, а й на одя­зі, постільній білизні, особистих речах та в усіх приміщеннях, де пе­ребував уражений педикульозом.

     Як позбутися педикульозу?

     Для боротьби з педикульозом застосовують хімічний, механіч­ний та фізичний методи боротьби.

     Якщо у дитини виявлено воші в будь-якій стадії розвитку, вона може пройти обробку в місцевому відділенні дезінфектології Державної санітарно-епідеміологічної служби України, де застосовують різні способи знищення вошей і їх­ніх яєць відповідно до стану ураженого. За наявності довідки від медичного працівника дошкільного навчального закладу обробку уражених дітей проводять безкоштовно.

     Дезінсекційні заходи (знищення вошей] можна провести й са­мостійно. Варто зауважити, що під час придбання в аптеці протипедикульозних препаратів необхідно звертати увагу на вимоги ін­струкцій з їх застосування щодо виду педикульозу, віку ураженого тощо.

     Під час обробки волосся і наступного їх промивання водою слід уникати потрапляння препарату в очі, рот і ніс.

     Після використання протипедикульозних препаратів біль­шість яєць стають нежиттєздатними, проте деякі з них залишаються живими. Тому важливо провести їх повне знищення — видалити ме­ханічно живі яйця і воші та ті, що загинули. Для полегшення вида­лення вошей з волосся необхідно:

     - змочити волосся розчином води та 5-10% столового оцту; є зав'язати поліетиленовою хусткою і рушником;

     - витримати 30 хвилин;

     - промити волосся проточною водою;

     - вичесати густим гребенем загиблих вошей та їхні яйця.

     Для дітей молодше п'яти років або тих, у кого є алергічні захво­рювання, використання протипедикульозних препаратів не реко­мендовано. Для видалення в них вошей застосовують лише меха­нічний метод:

     - миття тіла;

     - вичісування вошей густим гребенем;

     - стрижка та гоління.

     Після вичісування або стрижки волосся збирають на папір і спалюють.

     Зважаючи на те що волосяні воші можуть паразитувати не лише на волосяній частині голови, а й на інших частинах тіла, необ­хідно провести повне миття тіла, бажано з використанням миючих засобів, що мають протипедикульозні властивості.

     Фізичними методами боротьби з вошами є чищення речей та їх обробка високою температурою. Яйце має щільну оболонку, яка захищає його від впливу різноманітних несприятливих чинників зо­внішнього середовища. Отже, після прання білизну слід кип'ятити у 2%-вому розчині кальцинованої соди протягом 15 хвилин з момен­ту закипання, прасувати з обох боків, особливо шви та складки.

     Також для обробки одягу та речей застосовують камерну дез­інсекцію, яку проводять відділення дезінфектології Держсанепід-служби.

     Дії медичної сестри у разі виявлення педикульозу в дошкільників

     Відповідно до спільного наказу Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства освіти і науки України «Про удосконален­ня організації медичного обслуговування дітей у дошкільному на­вчальному закладі» від 30.08.2005 № 432/496 у разі виявлення пе­дикульозу медичний працівник дошкільного закладу має:

     - подати екстрене повідомлення про інфекційне захворю­вання за формою № 058/о до найближчого територіального лабора­торного відділення Держсанепідемслужби (див. Додаток);

     - зареєструвати випадок педикульозу (гнида жива, гнида суха, жива воша) в Журналі обліку інфекційних захворювань за формою № ОбО/о.

     Форми первинної облікової документації № 058/о та № ОбО/о затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України «Про затвердження Форм первинної облікової документації з інфекційної, дерматовенерологічної, онкологічної захворюваності та інструкцій щодо їх заповнення» від 10.01.2006 № 1 (зі змінами).

     Згідно зі статтею 34 Закону України «Про забезпечення сані­тарного та епідемічного благополуччя населення» від 24.02.1994 № 4004-ХІІ органи державної санітарно-епідеміологічної служби співпрацюють з державними органами і громадськими організаціями, діяльність яких спрямована на профілактику захворювань, охорону здоров’я людини та навколишнього середовища, захист прав громадян на безпечні умови їх життєдіяльності. Тож після отримання експертного повідомлення фахівці Держсанепідемслужби проведуть в дошкільному навчальному закладі та вдома комплекс протиепідемічних та дезінфекційних заходів, виявлення уражених, контактних осіб.

     Обов’язковому огляду на педикульоз підлягають:

     - діти дошкільних навчальних закладів – щоденно батьки оглядають вдома до відвідування закладу та медичні працівники спільно з вихователями під час приймання їх до дошкільного закладі

     - вихованці інтернатів – щотижня медичні працівники спільно з вихователями оглядають перед і після відвідування дітьми родини та після чергових і позачергових канікул

     - діти, які проживають в будинках малюка, дитячих будинках, спеціалізованих санаторіях тощо – під час прийняття їх до закладу, пізніше – щотижня оглядають медичні працівники спільно з вихователями в дні купань та під час їх виписки

     - діти, які від’їжджають до оздоровчих таборів, санаторіїв, - комісія у складі дільничого педіатра, медичного працівника закладу, до якого їде дитина, та представники місцевого відділення дезінфектології Держсанепідслужби України;

     - діти, які звернулися по медичну допомогу, - медичні працівники лікувально-профілактичного закладу оглядають на всіх етапах надання медичної допомоги.

     Профілактика педикульозу вкрай важлива для запобігання тяжким інфекційним захворюванням

Переглядів: 6 | Додав: dnz_kozachok | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]